Mūsų tikslas - suvienyti šeškų augintojus ir dalintis žiniomis

Šeškų elgesys

Šeškai – nepaprastai žaismingi ir smalsūs. Jie labai švelnūs, mėgsta bendrauti su žmogumi, stipriai prie jo prisiriša. Su dideliu malonumu vaikštinėja, gali visur lydėti ir net miegoti kartu su žmogumi.

Jų elgesys – unikalus ir nepanašus į kitų naminių gyvūnų. Sakoma, kad tai kažkas tarp katės ir šuns. Kaip ir šunys, jie pripranta prie šeimininko, atsiliepia į vardą. Šeškai pakankamai nepriklausomi. Panašiai kaip ir katės, šeškai mėgsta švelnumą ir pripranta prie namų.

Kai kurie jų elgesio bruožai susiję su lytimi. Patelės paprastai būna labiau nepriklausomos, ne tokios prieraišios, tačiau lengviau auklėjamos ir supratingesnės. Jos taip pat žaismingesnės ir labiau išdykusios nei patinai, kurie labiau prisiriša prie šeimininko, yra ramesni ir mėgsta valandų valandas drybsoti šeimininkui ant kelių. Tačiau tai tik bendri bruožai. Pasitaiko patelių su patino elgesio bruožais ir atvirkščiai.

Elgesys keičiasi su amžiumi. Jaunikliai - labai aktyvūs, nenuoramos, žaismingi ir ypatingai smalsūs. Augdami tampa įkyresni, mėgina dominuoti namuose. Po lytinio brendimo laikotarpio tampa ramesni, bet žaismingumas ir smalsumas išlieka iki pat senatvės.

Gamtoje jų gyvenimo būdas - iš dalies socialinis ir su savo šeimininku elgiasi kaip su tam tikros grupės-būrio nariu, todėl santykiai klostosi taip, kaip klostytųsi tarp dviejų šeškų. Kai keli šeškai gyvena bendroje teritorijoje, tarp jų susiklosto dominavimo-pavaldumo santykiai. Gyvūnų grupėje išsiskiria dominantas – aktyviausia ir svarbiausia asmenybė. Dauginimosi laikotarpiu dominavimas pasireiškia žymiai stipriau nei kitu laiku. Todėl tiek patinai tiek patelės rujos metu tampa nepaklusnūs ir nenuspėjami.

Šlapimu pažymėtos vietos - tai savotiškos „vizitinės kortelės“, nurodančios gyvūno lytį, amžių ir fizinę būseną. Patinai žymi teritoriją aktyviau nei patelės. Žymėjimo būdai įvairūs: šlapimo takeliai, trynimasis analine sritimi ar sprandu į įvairius daiktus, retkarčiais - ekskrementų žymės. Iki vienerių metų amžiaus patinų seksualinė motyvacija tokia stipri, kad kartais jie stveria šalia esantį daiktą, šlepetę, pliušinį žaislą, ir bando su juo sueiti.

Jie skleidžia garsus, bet tik stipriai įsidūkę arba pavojaus atveju. Skleidžiamus garsus galima skirstyti į gugavimą, šnypštimą, inkštimą, spiegimą, burkavimą ir kudakavimą. Taip pat garsus skleidžia susijaudinęs, savimi pasitikintis gyvūnas. Guguoti gali žaisdamas, tyrinėdamas nepažįstamus plotus, naujus daiktus. Šnypštimas reiškia nepasitenkinimą arba pyktį. Alkani ar ko nors bijantys jaunikliai dažnai inkščia. Patyręs stiprų skausmą ar išsigandęs - spiegia panašiai, kaip žuvėdra.

Prižiūrėdami kailį, jie kasosi ir kandžioja save, kartais labai įnirtingai. Gali pasirodyti, kad gyvūnas turi blusų. Toks elgesys taip ir vadinamas - blusinėjimusi. Tai pasireiškia šėrimosi metu ar stipriai susijaudinus.

Šeškai, ypač jauni, daug ir aktyviai žaidžia vieni su kitais ir žmogumi. Žaidimai labai svarbūs. Jie susiję su savybių ir įgūdžių, kurių prireiks ateityje, ugdymu. Žaidimų metu jie pasistiebia ant letenų, šokinėja link varžovo, šoka ant jo, rungiasi. Dažnai šeškai išriečia nugarą ir tiesiomis letenomis, iškelta galva, šokinėja į šonus. Žaidimo metu jie gali kartoti vienas kito judesius: kartu pulti kitus šeškus, vienu metu kapstytis sniege ar žemėje, ėsti.

Straipsniai kategorijoje

Bendri duomenys

Patys pagrindiniai duomenys apie šeškus, kuriuos būtinai turi žinoti šeškų augintojai