Mūsų tikslas - suvienyti šeškų augintojus ir dalintis žiniomis

Auklėjimo pagrindai

Puikiausi rezultatai pasiekiami auklėjant gyvūną nuo pat mažens, kuomet jo imlumas mokslui didžiausias. Suaugusį gyvūną atpratinti nuo kai kurių įpročių labai sunku, o kartais visiškai neįmanoma. Augintinio auklėjimas gali pareikalauti kantrybės ir užsispyrimo. Auklėjant, gyvūnui ugdomi sąlyginiai refleksai, kurių jis negavo iš gamtos

Gamtoje jų tarpusavio santykiai grindžiami dominavimo-nuolankumo principu: šeškai aiškinasi santykius, kad užimtų tam tikrą vietą hierarchijos sistemoje. Santykius su žmogumi irgi galime vadinti hierarchiniais, o tai reiškia, kad gyvūnas kartas nuo karto tikrins jūsų „kietumą“ ir bandys dominuoti (tai ypač būdinga patinams). Šis reiškinys stipriausiai pasireiškia lytinio brendimo ir dauginimosi laikotarpiu. Jūsų užduotis – parodyti „kas namų šeimininkas“ ir pasiekti visiško gyvūno nuolankumo.

Kad auklėjimas duotų rezultatų, užtenka laikytis keleto taisyklių: už neleistiną elgesį visada reikia bausti, už tinkamą – skatinti; bausti ir skatinti reikia sistemingai, kol gyvūnas įsisavins vieną ar kitą taisyklę. Stebėkite augintinio charakterį bei pomėgius ir naudokitės tuo auklėdami gyvūną.

Bausdami šešką jūs sukeliate jam nemalonius pojūčius, o jis tai susieja su savo elgesiu. Baudžiant nebūkite žiaurūs, kitaip žvėrelis tiesiog pradės jūsų bijoti ir tuomet neteksite jo pasitikėjimo. Taip pat neverta perdėtai gailėti gyvūno iš karto po bausmės. Ieškokite "aukso viduriuko", kad šeškas tiksliai suprastų, kad jis nubaustas ir už kokį poelgį konkrečiai

Vieni ar kiti bausmės būdai skirtingai įtakos jūsų augintinius - tai priklauso nuo šeško būdo.

Bausmių pavyzdžiai

Papurtymas už pakarpos

Tai viena efektyviausių bausmių. Paimkite gyvūną už pakarpos, pakelkite ir keliskart papurtykit. Tokiu būdu šeško patelė baudžia savo šeškiukus: stveria juos dantimis už pakarpos ir krato. Taip pat elgiasi ir dominuojantis patinas rodydamas savo viršumą.

Uždarymas į narvelį

Jei jūs laikote savo šešką laisvą, uždarymas į narvą 20-30 min. gali būti naudojimas kaip bausmė. Kai kurie žvėreliai labai nemėgsta laisvės suvaržymo ir gana greitai supranta savo kaltę. Kiti gi, visiškai abejingai reaguoja į uždarymą ir tuoj pat įsitaiso miegui, akivaizdžiai parodydami abejingumą. Šiuo atveju uždarymas į narvą yra visiškai neveiksminga auklėjimo priemonė.

Pliaukštelėjimas per nosį

Šiuo būdu geriausia bausti už skaudžius įkandimus. Pliaukštelėjimas per nosį neturi būti labai stiprus, gyvūnui jis iš esmės yra labai nemalonus. Geriausia tai daryti ne ranka, o pavyzdžiui laikraščiu. Atsargiai naudokite šį bausmės būdą ir nedarykite to dažnai, kitu atveju šeškas pradės bijoti jūsų rankų. Jei pajusite, kad toks elgesys labai skaudina jūsų gyvūną ir jis po to ilgai vengia jūsų, atsisakykite šito bausmės būdo.

Apipurškimas vandeniu

Baudžiant, galima apipurkšti gyvūną vandeniu iš dušo (įdėjus jį į vonią) arba šiam reikalui naudoti paprastą vandens purkštuvą. Dažniausiai šeškams toks elgesys su jais, labai nemalonus.

Griežtas balsas

Griežtas balsas greičiausiai nepaliks jokio įspūdžio šeškui, tačiau padidins kitos bausmės efektyvumą ir žvėrelis pradės suprasti, kad jūs labai nepatenkintas jo elgesiu. Kiekviena kartą bausdami šešką barkite jį labai griežtu tonu.

"Fu!" arba "Negalima!"

Kai baudžiate "nusikaltimo vietoje" užkluptą gyvūną, keliskart piktu balsu šūktelkit "fu!" arba "negalima!". Taip gyvūną galima išmokinti šitos komandos ir ateityje užteks tik jos.

Bausmė bus žymiai efektyvesnė, jei kombinuosite kelis aprašytus būdus: pavyzdžiui, įkandusiam jums šeškui pliaukštelėkit per nosį, papurtykit už pakarpos ir balsu išreikšdami didelį nepasitenkinimą tokiu jo elgesiu uždarykite jį 15-20 min. į narvą.

Bet kuri bausmė bus veiksminga, tik tuo atveju, jei ji bus naudojama iš karto po "nusikaltimo" arba netrukus po jo. Geriausia yra stebėti gyvūną ir bausti jį "nusikaltimo vietoje". Taip žvėrelis susies tam tikrą poelgį ir nemalonius pojūčius iš karto po jo. Kuo mažiau nusižengimų jūs paliksite be nuobaudos, tuo šeškas greičiau supras tokį ryšį (išsiugdys sąlyginis refleksas) ir išmoks nedaryti tokių veiksmų. Nebauskite savo gyvūno už "nusikaltimą" padarytą anksčiau nei prieš 30-40 min. - jis tiesiog nesupras, kuom supykdė šeimininką.

Skatinimas

Apsiriboti vien bausmėmis negalima; būtina siekti, kad šeškas stengtusi ne tik išvengti bausmės, bet ir tikėtųsi paskatinimo už gerą elgesį. Du pagrindiniai skatinimo būdai - pavaišinimas skanėstu ir parodytas švelnumas.

Pavaišinimas skanėstu - ypatingai efektyvus būdas. Nė vienas šeškas neatsisakys suvalgyti pačio didžiausio skanėsto (jo požiūriu). Auklėjimo periodu duokite savo augintiniui skanėstą kiekvieną kartą, kai jis pasielgs kaip nors teisingai: nueis į dėžute, neįkąs jums paimant jį ant rankų ir pan. Tuo pačiu meiliu balsu girkite ir glostykite gyvūną. Neverta duoti skanėstų per dažnai - geriausia juos naudoti tik kaip skatinimo priemonę, ypač auklėjimo metu.

Straipsniai kategorijoje

Auklėjimas

Šeškų auklėjimo metodai. Kaip išmokyti šešką naudotis dėžute/ tualetu, pripratinti prie rankų, prie pavadėlio ir kita