Patelė ar patinas?
Šeškai turi labai stipriai išreikštą lytinį dimorfizmą, tai reiškia, kad patinai nuo patelių skiriasi savo dydžiu, galvos ir liemens proporcijomis, charakteriu ir elgsena.
Patinai pusantro – du kartus didesni ir sunkesni už pateles. Suaugęs patinas vidutiniškai sveria apie 1,5 – 2 kg., tačiau pasitaiko ir 3kg sveriančių patinų. Patinų snukutis yra platesnis ir plokštesnis negu patelių, o kailis - tankesnis. Tinkamai prižiūrimas stambus patinas su žieminiu kailiu yra panašus į miniatiūrinį meškiną.
Patelės, lyginant su patinais, atrodo grakštesnės. Jos guvesnės ir miklesnės. Vidutiniškai suaugusi patelė sveria apie 0,8 – 1 kg.
6-ių mėnesių amžiaus patinas
Trijų metų amžiaus patelė
Patinų ir patelių charakteriai
Pasitaiko ir tam tikrų charakterio bei elgsenos skirtumų. Kaip jau buvo minėta anksčiau, patelės yra guvesnės už patinus, jos dinamiškesnės ir smalsesnės. Žaidžianti ar tyrinėjanti aplinką patelė retai kada sugeba nusėdėti vienoje vietoje daugiau nei 3 – 4 sekundes. Pastovus aplinkos tyrinėjimas užima labai didelę jos gyvenimo dalį. Todėl patelių elgsena yra įvairesnė ir įdomesnė.
Toks patelių charakteris byloja tai, kad lyginant su patinais, jos yra savarankiškesnės. Gamtoje patelės rūpinasi jaunikliais be patinų pagalbos, dėl to jų intelektas yra labiau išvystytas ir lankstesnis. Jos supratingesnės, greičiau auklėjamos ir truputėlį gudresnės už patinus.
Nors labai daug priklauso nuo pačio individo, patinai dažniausiai būna kiek ramesni. Intelektu patinai šiek tiek nusileidžia patelėms, tačiau tai nereiškia, kad jie kvaili. Tiesiog jų mąstymas išsivystęs kitaip.
Viskas, kas parašyta aukščiau, tai tik bendros šeškų charakterio savybės, kurios gali netikti konkrečiam šeškui. Kiekvienas šeškas - ryškus individas ir sutikti du vienodus, tiesiog neįmanoma.
Kurį pasirinkti?
Vienas iš pirmųjų klausimų iškylančių žmogui, kuris niekuomet nesusidūrė su naminiu šešku, tačiau nori tokį įsigyti, su kuo bus lengviau, patinu ar patele? Konkretaus atsakymo į šį klausimą nėra. Abi lytys turi savo privalumų ir trūkumų, kuriuos žinodami jūs galėsite savarankiškai nuspręsti, kas tinka būtent jums.
Pateles lengviau auklėti, jos paklusnesnės, dėl to jas lengviau prisijaukinti.
Pagrindinė problema su patelėmis yra ta, kad jas reikia arba kastruoti, arba jos turi susilaukti palikuonių. To priežastis ta, kad dauguma patelių nesugeba savarankiškai užbaigti rujoti.
Kad užsitęsusios rujos sukeltos hormoninės permainos per pakankamai trumpą laiką gali privesti iki gyvūnėlio mirties privalo žinoti kiekvienas patelės šeimininkas.
Smulkiau apie šį reiškinį skaitykite skyrelyje „Patinų ir patelių kastracija“.
Patiną prisijaukinti šiek tiek sunkiau. Paauglystės laikotarpiu (nuo 3 – 4 mėn. iki 7 - 8 mėn.) patinas mėgins užimti dominuojančią padėtį prieš šeimininką. Patinų auklėjimui, ypač kalbant apie „tualeto reikalus“, reikia daugiau kantrybės, tvirtumo ir laiko. Patinus būtina kastruoti, nebent jūs norite užsiimti šeškų veisimu. Taip yra todėl, kad „sezono“ metu patinai pradeda žymėti teritoriją, palikdami labai nemalonų kvapą. Maža to, jie gali tapti agresyvesni ir nepaklusnesni.