Kaip teisingai maitinti šešką
Šeškai, kaip ir kiti smulkūs kiauninių šeimos atstovai pasižymi labai greita medžiagų apykaita; maisto virškinimas užtrunka vos 3-4 valandas. Jei per tą laiką organizmas nespėja įsisavinti kurios nors maisto dalies, ji pasišalina kartu su išmatomis. Dėl šios priežasties, šeškams reikalingas lengvai įsisavinamas ir koncentruotas beveik vien gyvulinės kilmės maistas.
Dėl intensyvios medžiagų apykaitos šeškai labai jautrūs blogai subalansuotai mitybai. Jeigu tai tęsiasi ilgą laiką, išsivysto įvairios chroniškos ligos. Todėl, jei norite, kad jūsų žvėrelis būtų sveikas, aktyvus ir kupinas gyvenimo džiaugsmo, ypač svarbu jį teisingai ir racionaliai maitinti.
Yra trys šeško mitybos schemos: maitinimas specializuotu maistu, maitinimas natūraliais produktais ir maitinimas gyvais graužikais.
Specializuoto maisto naudojimas
Pasaulyje gaminamas specialiai šeškams sukurtas maistas. Pavyzdžiui Ultimate Ferret Diet (8 in 1, USA), Mazuri Ferret Diet (UK), Marshall Ferret Diet (USA), tačiau į Lietuvą jie nėra eksportuojami. Lietuvos zoo parduotuvių lentynose galite rasti pavyzdžiui Fernando (D), Totally Ferret (USA), Vitakraft (D) ir kitų specializuotų maistų šeškams. Visgi norėtumėm perspėti, kad pirkdami maistą atkreiptumėte dėmesį ne tik į užrašą, kad tai maistas skirtas šeškams, bet ir į jo sudėti, kadangi daugumos Lietuvoje parduodamų specializuotų maistų šeškams kokybė prastesnė, nei profesionalių maistų skirtų kačiukams, bet tinkančių ir šeškams. Jei abejojate savo žiniomis ar dėl kitų priežasčių negalite apsispręsti, kuriuo maistu norite maitinti savo šešką, visada galite pasikonsultuoti su inFerretGroup veisėjais.
Kai kurie specialūs pašarai skirti kačiukams arba nėščioms katėms, savo sudėtimi labai panašūs į šeškų maistą. Toks, gerai subalansuotas ir lengvai įsisavinamas maistas parduodamas daugelyje parduotuvių. Prieš rekomenduodami vieną ar kitą maisto rūšį, pabandysime apžvelgti, kokie apskritai būna gatavi mišiniai.
Gatavi pašarai pagal sudėtį skirstomi į sausus (6-10% drėgmės) ir konservuotus (68-78% drėgmės), o pagal kokybę į ekonominę ir premium klases. Ekonominės klasės pašarai, tai Kitekat, Whiskas, Friskies ir dauguma Lietuviškos produkcijos. Premium klasė, tai, Orijen, Acana, Royal Canin, Hill‘s, IAMS, Nutro.
Skirtumas tarp šių klasių yra labai didelis. Gaminant ekonominės klasės pašarus, dažnai naudojami augalinės kilmės komponentai, maisto pramonės atliekos ir prastos technologijos. Premium klasės maistas yra labiau subalansuotas ir jo gamybai naudojami kokybiškesni komponentai, žinoma premium klasės maistas yra brangesnis už ekonominės klasės maistus. Profesionaliu maistu yra pripažinti tik premium klasės pašarai. Premium gamintojai senai ir gerai užsirekomendavo visame pasaulyje. Taip pat labai svarbu, kad jie turi savo tyrimų centrus, gaminamos produkcijos kontrolei.
Šeškams tinka tik premium klasės maistai, skirti kačiukams ir nėščioms katėms. Kaip pvz. Orijen, Acana, Hill‘s Science Plan Kitten, IAMS Kitten, Nutro Choise Kitten.
!!! Kiti, ne premmium klasės, katėms skirti maistai ir absoliučiai visi šunims skirti maistai (netgi superpremium klasės) yra netinkami šeškams, nes negali užtikrinti pilnavertės gyvūno mitybos.
Maitinant šešką sausu maistu būtina laikytis keleto taisyklių:
Taisyklė #1: Sausas maistas pranašesnis už konservus - saugo dantis nuo akmenų ir apnašų susidarymo. Paaugusiam gyvūnui nedrėkinkite sauso maisto.
Taisyklė #2: Gyvūnas visada turi turėti atsigerti vandens.
Taisyklė #3: Premium klasės maistų gamintojai sveikam gyvūnui nerekomenduoja duoti jokių papildomų vitaminų. Sausame maiste yra visi reikalingi mineralai ir vitaminai, todėl papildomos dozės gali tik išbalansuoti mitybą.Tam tikrais gyvūno gyvenimo tarpsniais (ligos atveju, nėštumo, maitinimo, šėrimos ar pan.) papildomą vitaminų davimą geriau aptarkite su veterinarijos gydytoju.
Taisyklė #4: Dubenėlyje visuomet turi būti maistelio.
Maitinimas natūraliais produktais
Maitinimas natūraliais produktais: mėsa, sub-produktais, košėmis, kiaušiniais, tai priimtinas, bet ne pats geriausias maitinimo būdas, gyvūnas negauna visų jam reikalingų maistinių medžiagų. Jautiena, vištiena, kalakutiena - nėra natūralus šeškų maistas. Gamtoje jie maitinasi graužikais, kurių mėsa ir vidaus organai turi skirtingą baltymų, amino rūgščių kiekį. Skirtingai nuo superpremium klasės paruošto maisto, racionas iš gatavų produktų subalansuotas gerokai blogiau. Maitinant natūraliu maistu, beveik neįmanoma maksimaliai patenkinti šeško maitinimosi poreikių, nes kai kurių komponentų kiekis tame pačiame produkte gali stipriai kisti, nesvarbu ar tai mėsa, subproduktai ar kiaušiniai.
Mūsų nuomone, maitinti šešką natūraliu maistu galima tik tada, kai nėra galimybės įsigyti kokybiško paruošto maisto.
Jei nusprendėte maitinti žvėrelį natūraliais produktais, atminkite, kad šeškas – plėšrūnas, todėl jį reikia maitinti vienodai koncentruotu maistu, be didelių sudėties pasikeitimų. Įvairus racionas gyvūnui nenaudingas.
Maitinimas pelėmis ir kitais graužikais
Tai natūralus kiauninių šeimos atstovų maistas, maksimaliai atitinkantis jų poreikius. Jei maitinate žvėrelį gyvu maistu, žinokite, kad pelės ir žiurkės turi būti sveikos ir auginamos būtent šiam tikslui. Be graužikų, galima maitinti miltiniais kirminais ir pašariniais tarakonais.